eleştir-me

Standard

beğenerek okuduğum yazarın son kitabı hakkında yazılmış eleştirel yazının ilk önce başlığı dikkatimi çekti, sonuna kadar okudum yazıyı.

izlediğim kadarıyla, son günlerde zaten bu kitap ve yazarı eleştiri oklarından fazlaca nasibini alıyordu . ama sanırım yazarın buna pek de aldırış ettiği yoktu ki bu kanıya onunla tv.de yapılan ve son romanını konu alan bir röportajı izlediğimde varmıştım.

öyle ya da böyle, yazan-çizen biriyseniz ortaya bir ürün koyduğunuzda beğenler olduğu gibi beğenmeyenler de olacaktır. beni rahatsız eden, üzen hatta öfkelendiren kullanılan üslup eleştirinin düzeysizliği ve dahi haddini aşıyor olması.   

eleştiriyi kaleme alan kişi bu kitabı son sayfasına kadar okumuş mudur ? bence hayır. ama zaten kitabı eleştirmemiş ki..öncelikle kitabın yazarıyla röportaj yapmış olan ve köşesinde yıllardır yazmaya devam eden gazeteciyi ve onun kitapla ve yazarıyla ilgili duygu ve düşüncelerini bombardıma tutmuş sonrasında da yazara geçerek veryansın etmiş. yazısını tahammül göstererek sonuna kadar okudum, öyle seviyesiz ki kullanılan kelimeler ve cümleler, ben utandım..

tabi ki hepimiz beğenmediğimiz şeyleri dile getirme hakkına sahibiz-şu an benim yapmakta olduğum gibi-ancak ve üstelik bu sizin işiniz ise ve halka açık bir alanda bunları yazmanız için birileri sizi görevlendirmişse ve bu işten ekmeğinizi çıkartmak adına onu bunu şunu eleştirmekle yükümlüyseniz eleştiri dilinizin de bir adabı olmalı, kişiye ya da eylemlerine duyulan içsel nefreti aşağılayarak, işi hakarete vardırarak, haddimizi aşarak, kusar! gibi yazma hakkına da sahip değiliz, olmamalıyız ki kanunlarımızda bile bunu ihlal edenler ve mağdurları için yasal yaptırımlar var. 

belki o kişilere ya da eylemlerine az önce dediğim gibi içsel nefretiniz olmayabilir de. sizin tarzınız budur.! ancak yazınız sona erdiğinde okuyucuda kalan izlenim de ne yazık ki budur! 

üslup önemli bir eleştiri yazarı için..çünkü kalem, hedefinden sapıp  bumerang gibi dönerek sahibini vuruyor olabilir.

iyi cumartesiler..

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s