sen dünyaya gelmeden

Standard

Margaret Mazzantini ile tanışmam birkaç yaz önce oldu. dilimize çevrilmiş ilk kitabı olan “Sakın Kımıldama” ‘yı bitirdiğimde Mazzantini gerek yazım diliyle gerekse roman kahramanlarıyla (özellikle de Italia) derinden etkilemişti beni. bendeki baskısı 2005 yılına ait; Şemsa Gezgin öyle akışkan bir dil ile çevirmiş ki. 

“Sen Dünyaya Gelmeden” Mazzantini’nin bu yıl piyasaya çıkan ikinci kitabı daha doğrusu dilimize çevrilen ancak dünya baskısında da son çıkan kitabı. bu kez Meryem Mine Çilingioğlu çevirmiş ancak başlarda okurken zorlandığımı itiraf edeyim çünkü dil akıp gitmiyordu ancak kitabın ortalarına geldiğimde olayların içinde öylesine kaybolmuştum ki dil de kendiliğinden akıcılık kazandı sanki.

kitabı bitirdiğimde kalpten bir teşekkür gönderdim yazara. her karaktere nasıl böylesine  ayrı ayrı sahici bir kimlik kazandırılır, bu kadar yapmacıksız, zorlamadan, abartmadan ,duygu sömürüsü yapmadan olaylar karakterleriyle yoğrularak, okuyucu kitabın başından son sayfasına kadar merak içinde, gözyaşlarıyla peşinden sürüklenebilir ki?   

kitabın baş kadın kahramanı Gemma, sıradan bir günün sabahında, uzaklardan yıllar sonra -tam 16 yıl-  bir telefonla gelen daveti kabul etmek zorunda kaldığı anda, o güne kadar doğru bildiği yanlışların artık itiraf zamanının geldiğini ve bu amaçla planlanan bir davete evet dediğini bilmiyordu. okuyucu da bilmiyordu, nerden bilebilir di ki..roman artık bu noktadan sonra Gemma’nın zaman içinde geçmişe ve günümüze yaptığı yolculuklarla devam ediyor.  

Olaylar Milano’lu Gemma’nın 1993 kışında doktora teziyle ilgili olarak Bosnalı bir yazar hakkında inceleme yapmak üzere Saraybosna’ya gelişi ve kendisine tercümanlık yapmak üzere anlaştığı Bosna’lı şair Goyko ile tanışması ile başlıyor. yukarıda telefonla Gemma’yı yıllar sonra Saraybosna’ya davet eden de Goyko, çünkü Gemma’nın bilmesini istediği gerçekler var. eğer bu romanın filmi çekilseydı Goyko tahmin ederim ki en iyi yardımcı oyuncu oscarına aday gösterilirdi..

Gemma o 93 kışında, doktora çalışması için gittiği Bosna’dan dönmesine çok az zaman kala Goyko’nun arkadaşı Diego ile tanışıyor. Diego Cenovalı bir gezgin, fotoğrafçı. ve böylece romanın ana karakterleri tamamlanmış oluyor. Gemma -Diego ilişkisi yüreğinizi öyle bir esir alıyor ki tahmin ediyorum kitap sona erdiğinde bu esaretin izleri uzun bir süre daha devam edecek. Bir de Aska var;  Boşnak müslüman,  delişmen bir kız, orkestrada Trompet çalıyor ve en büyük hayali avrupada bir müzik okulu açmak, Kurt Cobain seviyor, onun t-shirtlerini giyiyor. belki de bu romanda en büyük acıyı o yaşayacak ama henüz bunu bilmiyor.

romanda geçen 300 sayfalık  zaman diliminde Aska henüz yok ortalarda. onunla tanışmamızın hemen sonrasında Hırvat-Sırp savaşı patlak veriyor ve siz kendinizi bir anda, ne olduğunuzu anlamadan ve yüreğiniz Gemma ve Diego’ya burulduğundan çok daha fazlasıyla perişan, kendinizi o dramın içinde buluyorsunuz, tıpkı Aska gibi, tıpkı Diego gibi, tıpkı Velida gibi ve artık romanın sonuna nasıl geldiğinizi anlayamayacak kadar olayların içindesiniz..sona ulaşıldığında hıncınız, önyargılarınız, nefretiniz, hayal kırıklıklarınız,  yüreğinizde açılan koca bir boşlukla yer değiştiriyor adeta.

ve en masumları Pietroy’du. kendisiyle ilgili gerçeklerden haberi olmayan ve belki de ömrünün sonuna kadar da olmayacak olan.  

Diego’yu ve Diego’nun Gemma’ya olan aşkını, Aska ile olan vicdani hesaplaşmasını unutmak zor.

Mazzantini yazar bir baba ve ressam bir annenin kızı olarak İrlanda’da dünyaya gelmiş. Aslında O bir sinema-tiyatro oyuncusu güzel bir kadın. 1987’de oyuncu ve yönetmen Sergio Castellitto ile evlenmiş ve hala Roma’da 4 çocuğu ile birlikte yaşıyor. ancak Mazzantini oyunculuğu ile değil yazdığı romanlarıyla tanınmış, ünlenmiş.

dilerim diğer romanları da İtalyanca’dan dilimize çok geçmeden çevrilir ve okuyucusuyla buluşur.

sevgiyle….

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s