merak; inci gibi dişler bizim İskender’i ısıracak mı?

Standard

Arka Kapak’tan:

‘İnci Gibi Dişler’in 80 sayfalık müsveddesini götürüp yayınevinden 250.000 pound avans alan Zadie Smith, kitap piyasaya çıktığı andan itibaren hem İngiltere’de hem dünyada çok büyük sükse yapmış ve hemen hemen bütün ödüllerde adını bir fırtına gibi estirmiş. Öyle ki dünyaca ünlü Guardian gazetesinin bu yıl ilk defa verdiği ödülü kazandığında da, jüride bulunan ünlü romancı Julian Barnes, düşüncelerini şu sözlerle ifade etmiş; “Bir romancı olarak içim kıskançlık ateşiyle kavruluyor.” Peki, ne anlatıyormuş bu gencecik, yarı-Jamaikalı kız: Her türlü aşırılığın revaçta olduğu Londra’nın kenar semtlerinden birinde, farklı renklerin, farklı dinlerin ve farklı kuşakların, Jones’lar, İkbal’ler ve Chalfen’ler gibi üç renkli ailenin, çoluk çocuk birbirinden matrak hikayeleri etrafında, göçmenlerin, geleneklerin, İngiliz orta sınıf ailesinin ve alt-kültürlerin ağzına kadar dolu bir cümbüş sürahisine daldırıp daldırıp çıkarılan bir parodisini… İddia edildiğine göre, milenyumun ilk parlak edebiyat yıldızı olan Zadie’nin İnci Gibi Dişler’ini ya her gün bir öğün yirmi sayfa eğlence ve keyif şöleni olarak yuvarlayıp bir aylık bir rüyaya yattığımızda, ya da işimizden üç gün izin alarak bir defada oturup gözlerimiz kan çanağına dönene kadar yutarak bitirdiğimizde, kesinlikle tadı damağımızda kalacak ve “keşke daha çok sayfa, daha çok olsaydı…” diye söylenecekmişiz. İnci Gibi Dişler, uçuk bir kızdan delice ironilerle dolu çılgınca bir romanmış.

Zadie Smith’in ilk ve büyük yankı uyandıran romanı. 2000 yılı The Guardian Çkış Romanı Ödülü, Whitbread Ödülü ve Yılın En İyi Yazarı Orange Ödülü Finalistiymiş..

Çevirmen: Mefkure Bayatlı

Sayfa Sayısı: 550
Baskı Yılı: 2008
Dili: Türkçe
Yayınevi: Everest Yayınları

Elif Şafak’ın “İskender” romanını yazarken Zadie Smith’in “İnci Gibi Dişler” romanını şablon aldığı iddiası üzerine başlayan tartışmaya son noktayı yine okuyucu koyacak. elbette ilgi ve merak duyuyorsa; her iki kitabı da edinerek ve okuyarak. okuyucunun edindiği izlenim, iddiayı ortaya atanları doğrulayacak ya da yalanlayacak olsa dahi her iki kitabın satış rakamlarını etkileyeceği de aşikar.

Elif Şafak daha önceki eserleriyle zaten belirli bir okuyucu kitlesine ulaşmış bir yazar, reklama ihtiyacı yok ancak bu iddiların, Zadie Smith’in Türk okuyucusu tarafından tanınmasına katkıda bulunması ya da vesile olması kaçınılmaz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s